Alapvető fontosságú, hogy olyan típusú fűmagból készüljön a pázsit, ami a kert tulajdonságainak legjobban megfelel. Ez vonatkozik a magvetésre, de a gyepszőnyegre is. Ha van a kertben árnyékos és napos rész is, akkor a napot és árnyékot is tűrő pázsitot kell készíteni. Ha nagyon száraz, meleg területen van a kert, akkor mediterrán típusú szárazságtűrő magot kell vetni, különben sok gond lesz vele, és nem gyönyörködünk benne, hanem szenvedünk a pázsitunkkal. A talaj típusa is nagyban befolyásolja a szép pázsit kialakulását. Alapvetően három fő talajtípust különböztethetünk meg, amit bárki meg tud állapítani.
- Homok- vagy homokos talaj,
- vályog,
- agyag- vagy agyagos jellegű talaj.
A homok- vagy homokos talaj sem a vizet, sem a tápanyagokat nem tudja megtartani. A vályog kezelhető a legkönnyebben. Az agyag- vagy agyagos talaj levegőtlen, hideg, és a vizet nagyon erősen megköti. Ebben a legnehezebb szép pázsitot kialakítani. Az öntözés mennyiségét a talaj típusához és az időjáráshoz kell hangolni. A homoktalajon gyakrabban, kisebb vízadagokkal célszerű dolgozni. Az agyagos területeken vigyázni kell a túlöntözésre, mert a gyökerek megfulladhatnak. Inkább középnedvesen tartsuk a talajt, illetve a gyökérzónát, ami fű esetében 10-15 cm-t jelent. A szél, illetve a madarak hordják-viszik a gyommagokat. Ha kétszikű gyomok kelnek a fűben, akkor ún. szelektív gyomirtó szeres permetezéssel ki lehet irtani. Úgy célszerű eljárni, hogy lehetőleg az időszerű fűnyírás előtt kell kipermetezni a gyomirtó szert, amikor a gyomok (pitypang, tyúkhúr, herefélék, madársóska) lombfelülete nagy. Permetezés után türelmesen várni kell jó pár napot, amikor már látható a gyomirtó szer hatása. Kapható olyan fűműtrágya is, ami egyben kétszikű gyomok elpusztítására is alkalmas. Sajnos, az egyszikű fűből az egyszikű gyomokat nagyon nehéz kiirtani, például a tarackot, a talpas muhart és társait.
Kerti tipp A pázsit nyírására a fűgyűjtős gépek a jobbak, mert nem hagyják ott a nyesedéket, ami idővel levegőtlenné teszi a pázsitot. Tavasszal az első nyírást lehet mélyebben, 3 cm-re végezni, de a továbbiakban már 5 cm-re kell állítani a gépet, különben a nyári forróságban kiéghet a gyep. Műtrágyák közül tavasszal lehet kicsit „nitrogénesebb” összetételű komplex anyagot használni, ami minden más tápelemet is tartalmaz (nitrogén, foszfor, kálium és mikroelemek). Májustól tanácsosabb áttérni a „káliumosabb” összetételre, és ezt adagolni egészen október végéig. Ezáltal nagyon jó, erős szövetszerkezetű füvet kapunk, ami jól ellenáll a gombás betegségeknek és a téli fagyoknak is.
Dr. Lammel Kálmánné