0

Fagyérzékeny növények teleltetése

2024-11-04 13:43
A hidegebb időjárás és a mínuszok közeledtével érdemes a mediterrán növényeinket téliesíteni, védettebb helyre vinni. Ilyen pl.: leander, citrusok, olajfa, muskátli, pálmafélék.
Első lépésként alaposan vizsgáljuk át a leveleket, törzset és a fertőzött részeket távolítsuk el. Ez fontos, mert a melegebb helyen könnyen elszaporodhatnak a kártevők és az egészséges részeket, sőt más növényeket is megtámadhatják. Ügyeljünk arra, hogy világos helyre tegyük őket, ellenkező esetben a hajtások megnyúlnak, gyengék lesznek és a növény elveszíti egészséges formáját, színét. Teleltetés ideje alatt ne tápoldatozzuk, ekkor a növények nyugalmi állapotban vannak. Egy-egy kedvelt, ismert növény teleltetését részletesebben is ismertetjük.

Egyes katalógusok az összes balkonnövény számára az októberi (esetleg szeptemberi) behordást javasolják, és azt ajánlják, hogy májusig maradjanak is zárt, fagyvédett helyen. A hat-hét hónapos pincebeli időzés a legtöbb növény számára viszont több kárt hoz, mint hasznot. Erősen visszaveti a növekedést, viszont rendkívül kedvez a kártevők tömegeinek.

Szabjuk ezért a lehető legrövidebbre a telelést, és - az egyes növények fagyérzékenységétől függően - minél később vigyük be és minél hamarabb hozzuk ki azokat a pincéből. Ezzel az eljárással kellőképpen edzetté is tehetjük a növényeinket.

Citrusfélék teleltetése üvegházban

Fagyokra érzékeny növények, de kibírják az első hideget: angyaltrombita (Datura-Brugmansia), a bugenvillea (Bougainvillea), a citrusfélék, a kasszia (Cassia), a kefevirág (Callistemon), a dicsővirág (Tibouchina), a korallcserje (Erythrina) és a délimirtusz (Metro-sideros).

Ezeknek a növényeknek már az első fagy hatására lehull a lombjuk, de komoly kárt a rövid, korai fagy még nem tesz bennük. Mivel a levélzetre a hűvös teleléshez amúgy sincs szükség, ezért ezt a levéihullatást akár természetes tisztogatásnak is tekinthetjük. Ezután mindenesetre vigyük be a növényeket telelni.

Közepesen fagytűrő növények a -5 fokot is elviselik: leanderek, a cserjés margitvirág (Argyranthemum), a selyemmályva (Abutilon), az ólomgyökér (Plumbago), a rozmaring, a mirtusz, a fügekaktusz, a főnixpálma, a Washington-pálma és az akáciák. Ezeket rendszerint akár november elejéig is a szabadban tarthatjuk.

Fagytűrőbb, akár -10 fokot is kibírnak: a kamélia, a gránátalma, a babér, a babérsom (Aucuba), az enyvesmag (Pitto-sporum), a gyapjasnaspolya (Eriobotrya), egyes jázminfajok (pl. Jasminum mesnyi, J. officinale), a csillagjázmin (Trachelospermum), az olajfa, a szamócacserje (Arbutus), az araukária (Araucaria) és a kenderpálma (Trachycarpus). Ezeket ráérünk akkor a házba vinni, amikor már igazán teljes erejével megérkezett a tél.

Olajfa teleltetése takarófóliásval

Fontos, hogy a teleltetés ideje alatt is szükségük van a növényeknek fényre, így a teljesen sötét pince nem lesz megfelelő hely számukra.Vízet is csak jóval kisebb mennyiségben igényelnek, mert lassul a keringésük, de nem áll le teljesen. Tápoldatozásra nincs szükség vagy csak kis mennyiségben, de öntözni időnként bent is kell őket. 

 

 
 
Kosár tartalma
Tovább a kosárhoz